Úvod » Bylinkové masti » Arnika a rakytník masť
ARNIKA LEKÁRSKA
Ľudovo: závratový koreň, šľakové korenie, matonica, prhošlak, smotanica, vredová zelina
Čeľaď: astrovité
Kvet arniky obsahuje najmä flavonoidy, polyfenolové zložky, asi 0,1% silice, polyacetylénové látky, fytomelany, nenasýtené deriváty alfa-amyrínového typu ,karotenoidné farbivá, polyíny, amínové zlúčeniny, cholín (asi 0,1%), betaín, laktón arnifolín, minerálne látky, triesloviny a ďalšie látky. Koreň obsahuje až 0,15% silice.
Pri vonkajšej aplikácii sa veľmi dobre obnovuje tkanivo, odstraňuje nahromadenú krv pri modrinách, pomliaždeninách, vytknutí a vykĺbení, pomáha pri reumatických ťažkostiach svalov a kĺbov, pri ochoreniach povrchových ciev, po bodnutí hmyzom. Tinktúra pôsobí aj pri vredoch a akné, ktoré odolávajú inej liečbe. Na základe skúseností sa arnika používala pri zápaloch žalúdka a čriev a pri ochoreniach priedušiek.
RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ
obsahuje celý rad biologicky aktívnych látok, ktoré majú regeneračné, protizápalové a epitelizačné účinky. Rakytník sa tradične používa v prípravkoch na ekzémy, spáleniny, omrzliny a iné drobné poranenia. Masť vzhľadom k vysokému obsahu glycerínu veľmi dobre hydratuje a vďaka špeciálnej receptúre a obsahu rakytníkového oleja výborne premasťuje pokožku, zabraňuje jej vysúšaniu. Aplikuje sa niekoľkokrát denne podľa potreby.
Pre zvýšenie účinku je vhodné nechať masť pôsobiť cez noc (možné previazať).